Sprawy frankowe od 1 kwietnia 2021 r. z własnym wydziałem w Sądzie Okręgowym w Warszawie

Od 1 kwietnia 2021 r. funkcjonuje nowo utworzony XXVIII Wydział Cywilny dla rozpoznawania tzw. spraw frankowych.

Do XXVIII Wydziału Cywilnego wpływają wszystkie pozwy skierowane przeciwko bankom po 1 kwietnia 2021 r. Sprawy, które już są w toku w innych sądach, pozostają w dotychczasowym wydziale. Sprawy przydzielone sędziom, których skierowano do nowego wydziału przejdą razem z nimi.

Aktualnie wydział tworzy 12 sędziów, przewodniczącym wydziału jest SSO Tomasz Niewiadomski, a zastępcą przewodniczącego SSO Piotr Bednarczyk.

Zgodnie z informacją na stronie internetowej Sądu Okręgowego w skład sędziów orzekających w XXVIII Wydziale Cywilnym wchodzą także:

SSO Dawid-Birska Katarzyna

SSO Lizakowska-Bytof Iwona

SSO Karczewska Joanna

SSO Krekora Paweł

SSO Lipiński Andrzej

SSO Popłonyk Daria

SSO Spalińska Kamila

SSO Wiśniewska-Wiecha Ewa

SSO Wlekły-Pietrzak Agnieszka

SSO Stosio Paweł

Część spośród sędziów skierowanych do nowego wydziału orzekało już w tzw. sprawach frankowych i warto dodać, że były to orzeczenia korzystne dla frankowiczów. Pozostała cześć sędziów nie wydawała jeszcze orzeczeń w tych sprawach.

Biorąc pod uwagę, że pozwy złożone po 1 kwietnia 2021 r. trafiają do nowego wydziału jest szansa, że zostaną relatywnie szybko rozpoznane w stosunku do spraw „zaparkowanych” w pozostałych wydziałach cywilnych, w których sędziowie w swoich referatach mają po 600-700 spraw i gdzie na termin wyznaczenia pierwszego terminu rozprawy oczekuje się minimum 12 miesięcy.

r.pr. Klaudia Chróścik

zdjęcie ze strony https://bip.warszawa.so.gov.pl

Polub:
Udostępnij
08 kwietnia 2021